ابزار سيستم ساز سياق


انتقال خط توليد نرم افزار به محل مشتري

 

در تعريف  جريان انجام پروژه هاي بزرگ نرم افزار هاي ERP نيازي وجود دارد كه در صورت نياز ماژول هاي نرم افزاري آماده يا best practice  ها بايد بتوانند خود را تغيير داده و با شرايط يا صلاح كسب و كار مشتري تطبيق دهد. اين تطبيق يا اصلاحا سايز كردن سيستم به تن سازمان با ابزار سيستم ساز انجام ميشود.


ابزار يا نرم افزار سيستم ساز سياق محصولي مشابه با c#  است كه در آن كاربر آموزش ديده اجازه تغيير تمام لايه هاي( inter face , database, bisiness)  تمام محصولات و ماژول هاي نرم افزاري مورد استفاده سازمان خود را در محل خود سازمان دارد. دقت شود اين موضوع با عقد قرارداد انجام پروژه هاي نرم افزاري توسط برنامه نويس ها كاملا متفاوت است.


در ابزار سيستم ساز يك نسخه از سورس تمام ماژول هاي آماده نرم افزار ها بر روي ديتابيس است ) نه در شركت توليد كننده (كه همين امر باعث ميشود بتوان سورس محصول را در محل مشتري به نسبت نياز مشتري تغيير داد بدون اينكه بقيه مشتريان تاثيري از اين تغيير بگيرند.


تمام حدود 50 ماژول نرم افزاري يك پارچه سياق خروجي سيستم ساز سياق هستند و با سيتسم ساز توليد شده اند.


ابزار مشابه سيستم ساز كاملا ايراني سياق ابزار ABAP(Advanced Business Application Programming) شركت sap به عنوان يكي از بزرگترين شركتهاي ارايه كننده ERP در سطح بين المللي است.


 


سيستم ساز سياق چه بخشهايي دارد؟


 1. تعريف ماهيت‌ها و كلاس دياگرامها نگهداري ارتباط با ديتابيس

 به روز رساني اتوماتيك تغييرات در ديتابيس

امكان import و اتصال به جداول ديتابيس هاي ساير نرم افزار ها بر روي ماهيتهاي سياق


 1. فرم ساز
  1. محيط Form designer   

امكان استافاده از component هاي آماده و ويژه سياق (مانند كامپوننت گريد و ليست باكس و كوبوها و html designer   و sql builderو داشبورد ساز و...)


  1. Compiler كد هاي جاوا و c#  و دلفي

قابليت كد نويسي يا اسريپت نويسي براي توليد توابع يا سرويسها يا اسكريپت هاي خاص منظوره


  1. ايجاد و استفاده از تمپليت هاي آماده

ايجاد نمونه فرمها يا كامپوننت هاي پر مصرف جهت استفاده در جريان پروژه ها


  1. ويزارد ايجاد فرمها در فرمساز   

ابزار ويزاردي براي ايجاد و طراحي فرمهاي با ساختار مشخص مبتني بر قواعد فريم ورك سياق


  1. ويجت هاي آماده Hardcode  

امكان استفاده از ويجت هاي آماده جهت تسهيل در ايجاد فرم و عدم نياز به تست. مانند ويجت ارسال sms  يا اتچ فايل يا اتصال به voip ,…


  1. Tester  اتوماتيك

تست اتوماتيك فرمهاي ايجاد شده در لايه اينترفيس  -  تست اتوماتيك عملكرد سرويسها در لايه سرويس


 1. گزارش ساز report builder

امكان ايجاد انواع گزارشات سيستمي يا كاربر در دل نرم افزار سياق- قابليت اتصال به گزارش ساز از داخل سياق و امكان دريافت انواع خروجي از گزارشات ساخته شده به واسطه API ها


 1. سرويس ساز

ايجاد انواع سرويس ها اتصال به وب سرويس ها و وب Api هاي ساير سامانه ها و امكان استفاده از آنها در دل سامانه هاي ايجاد شده در سيستم ساز سياق


 1. مديريت قوانين يا كنترل‌ها rule engine

ايجاد قوانيني كه بالا درست عملكرد برنامه نويس هاي سيستم ساز صحت گردش داده ها را كنترل و از بروز خطا ممانعت كنند.


 1. فريم ورك سياق

 مستندي كه بايد و نبايد ها و قواعد كار با سيستم ساز را تشريح ميكند. اين مستند طي سالها و ويژه قواعد كد نويسي سياق و سيستم ساز سياق توسعه داده شده است. الزام به قواعد بيزنيسي سيستم ها در كنار قواعد  UX روي اينترفيسها در اين مستند جمع بندي شده و عملكرد سيستم ساز و برنامه نويس سيستم ساز بر اساس اين مستند است.


 1. زير ساخت نسخه وب  سياق

 كليه نظام هايي كه به همراه سيستم ساز به محصول توليد شده با سيستم ساز به ارث ميرسد. قواعد زير ساخت سياق را از اين بخش مطالعه فرماييد:

قواعد زير ساخت نسخه هاي وب سياق


 1. محصولات تكميلي سيستم ساز سياق

محصولاتي از سياق با عملكرد مستقل كه در كنار سيستم ساز قابل ارايه هستند. استفاده از اين محصولات ميتواند باعث سرعت و كيفيت بالاتر توليد محصولات ديگر شود. استفاده از اين محصولات به عنوان يك فيچر اختياري است. ليست محصولات را در اين بخش مظالعه فرماييد:

محصولات تكميلي سيستم ساز سياق


زير ساخت سيستم ساز سياق


زير ساخت به قابليتها و فيچر هايي از نرم افزار سيستم ساز سياق گفته ميشود كه كنار سيستم ساز وجود داشته و به شكل هارد كدي توسعه داده شده اند و ماژولهاي توليد شده با سيستم ساز سياق آنها را از سيستم ساز به ارث ميبرد.

بسياري از كاركرد هاي سيستمها و مزاياي توسعه سريع سيستم ها از اين زير ساختار كمك ميگيرند. با اين زير ساخت سيستم قبل از شروع به توليد بيش از درصد نياز مندي خود را آماده در اختيار دارد.


زير ساختهاي سيستم ساز سياق


 1. صفحه login

قواعد ورود به نرم افزار با تمام ريزه كاري و تمهيدات امنيتي ورود به سامانه ها. داراي تاييديه از سازمان هاي معتبر دولتي و خصوصي در خصوص رعايت اصول امنيتي


 1. صفحه اصلي desktop  


 1. ساختار كاربران  


 1. دسترسي ها و رولها


 1. سيستم LOG


 1. كامپوننت ها، فونت و پك آيكن‌ها سياق
 1. معرفي شركت و شناسايي مالك

فرم ويژه معرفي شركت معرفي مالك نرم افزار و ارتباطات آن با سايت براي تغيير مالكيت نرم افزار


 1. نظام به روز رساني اتوماتيك


 1. زير ساخت بين المللي


 1. ساختار سال مالي

زير ساخت تعريف و تغيير دوره هاي مالي كه ساري و جاري در كليه فرمهاي نرم افزار است


 1. نظام برچسب گذاري


 1. notify  center

نظام استاندارد اطلاع دادن يا هشدار دادن به يك كاربر يا گروهي از كاربران به واسطه انواع اينترفيسهاي موجود صفحه اول و نسخه موبايل و...


 1. سيستم اطلاع رساني- تابلو اعلانات  

ايجاد اسناد در سيستم تابلو اعلانات و تعيين زمان و كابر يا گروه هايي از كاربران كه بايد آنرا مشاهده كنند


 1. پشتيبان گيري و بازيابي


 1. SAM Manager  seyagh application

محصولات جانبي

محصولات جانبي سيستم ساز ابزارهايي نرم افزاري هستند كه در كنار سيستم ساز ميتوانند كمك كننده بوده و به توسعه سريع سيستمها كمك كنند.  


 1. پرتال پشتيباني

پرتال مشتريان نرم افزاري است براي ارتباط كاربران سيستمهاي توليد شده با سيستم ساز سياق با واحد پشتيباني و فروش محصولات نرم افزاري و داراي بخشهاي ذيل است.


 1. پرتال خارجي

درگاه ارتباطي مشتريان خود سازمان با سازمان كه در ارتباط با ماژولهاي مختلف ميتواند كاركرد هاي متعددي داشته باشد:


 1. داشبورد و نماداده ها (Over view)

اتصال به داده هاي داخلي سياق و يا داده هاي موجود در ساير سامانه و ارايه گزارشات و نمودار ها و گزارشات تحليل از داده ها


 1. سنترها seyagh centers

سنتر ها يا مراكز عملياتي ابزارهايي هستند استاندارد كه معمولا در دل عمليات ماژولها ممكن است به آنها نياز داشته باشيم. وجود اين سنتر ها برنامه نويس سيستم ساز را از بسياري از درگيري ها و حاشيه هاي عملياتي كار بي نياز ميكند.

اين ابزارها علاوه بر اينكه در جريان توليد ماژولها و پيكر بندي و وسط فلو ها ميتوانند صدا زده شوند خودشان نيز به تنهايي قابليت عملكرد و عمليات دارند.


 1. چت كاربران درون سازمان

ابزار بومي چت بين كاربران داخل سازمان كه با تكنولوژي ارتباط بين كلاينت ها توسعه داده شده است و بر روي سرور بار نمي آورد. دسترسي ها و ثبت سوابق صحبتها و... از قابليتهاي آن است. 1. تقويم كاري

ايجاد يادداشت ها و يادآوري ها و ايجاد كار روي تقويم


 1. پلتفرم اندرويد

نسخه موبايل سياق كه به سرور اصلي متصل ميشود و به واسطه آن ميتوان گزارشات و داشبوردها را مشاهده كرد. همچنين آلارم ها و اطلاع رساني ها هم در نسخه موبايل وجود دارد. اين پلت فرم در طرح هاي توسعه سياق براي كاربر هاي بيشتر قرار دارد.


 1. سيستم لاگ كامل

 ابزاري براي  لاگ كامل عملكرد كاربر Seyagh Full log

تمام لاگ هاي معمول بازار از جمله ابزار log پيش فرض سيستم ساز سياق كه به عنوان زير ساخت توضيح داده شده است تنها دسترسي يا حذف يا ويرايش و يا اضافه كردن يك ماهيت توسط يك كاربر را ثبت و گزارش دهي ميكنند.

ثب log مربوط به اينكه كاربر در جريان ويرايش چه فيلد هايي را به ريز ويرايش كرده است و مقدار قبلي چه بوده است و تبديل به چه شده است يعني حجم عظيمي از اطلاعات كه در حالت عادي قابل رصد و ثبت و نگهداري نيست.

ابزار Seyagh Full Log سياق به روش منحصر بفردي log كامل تغييرات داده ها را پوشش ميدهد.


 1. نظام نظر سنجي


 1. ساختار چارت سازماني

ساختار  تشكيلات و چارت سازماني با قواعد استاندارد سياق جزئي از پيش نيازهاي اجراي نظامهاي BPMS است كه البته در تعريف دسترسي ها هم كاربرد دارد. 1. قابليت فراخواني API ها

مشابه با تمام نرم افزارهاي سرويس گرا سياق نيز ميتواند اجازه call كردن تمام API  ها لايه بزينس خود را به كاربر بيرون از سياق دسترسي دهد.

شناسنامه سرويس ها و روش استفاده در ابزار مشخصي گنجانده شده است.


 1. نظام شعب يا SBU

نرم افزار سياق مجهز به ابزارهاي خاصي براي مديريت داده هاي وارد شده در نرم افزار در قالب استانداردهاي SBU است. بدين معني كه هر كاربر به يك يا چند شعبه منتسب ميشود و فقط ميتواند اطلاعات ثبت شده مربوط به شعبه خود را ببيند. مانند واحد هاي عملياتي مراكز استان برخي كسب و كارهاي بزرگ يا فروشگاههاي متعدد سطح شهر كه هر كدام فقط اطلاعات مالي و پرسنلي و... خود را ميبينند ولي در واقعيت داده ها روي هم و يك جا هستند.


 1. نظام راهنما

ايجاد هر فرم يا هر ماژولي در نرم افزار سيستم ساز سياق اين قابليت را به برنامه نويس ميدهد كه راهنماي فرم يا ماژول را در بخش مشخصي وارد كند و سيستم موقع نمايش فرمها دسترسي هاي به راهنما ها را به صورت اتوماتيك راهبري ميكند. اين قابليت با كمك مركز اسناد سياق عملياتي شده ميشود.


 1. مركز اسناد

نظامي موازي با نرم افزارهاي سياق كه وظيفه ذخيره سازي و نمايش و ورژنينگ انواع اقسام اسناد و فايل ها را بر عهده دارد و بقيه سامانه ها سرويس لازم را اريه ميكند.

قابليت تعريف ورژن هاي متخلف يك سند . توكن دسترسي و تنظيم دستري ها در حالت مشاهده و ويرايش و... از قابليتهاي اين سيستم است. به دليل جلوگيري از حجم ديتابيس اصلي اين داده ها در ديتابيس ديگري نگهداري ميشوند.


 1. ابزار شابلون تبديل ماهيت

ابزاري در دل سيستم ساز سياق كه ميتوان به واسطه آن از يك يا چند ابجكت به يك يا چند ابجكت ديگر رسيد. قواعد تبديل و استفاده از داده هاي ابجكت مبدا و نتيجه گيري روي ابجكت مقصد در اين ابزار تدوين ميشود. به طور مثال ميتوان يك گردش بانك را به اين ابزار داد و خروجي آن يك سند خزانه يا سند حسابداري گرفت و ثبت كرد. اين ابزار كمك زيادي به راحتي انجام كارها و برنامه نويسي آن ميكند.