آرشیو مقالات

ویژگی های کلیدی و تاثیر گذار در انتخاب یک راهکار نرم افزاری جامع ساخت و ساز

نویسنده : تحریریه سیاق

کلمات کلیدی : RAMS_نوآوری_ساخت و ساز_نرم افزار_ راهکار نرم افزاری جامع ساخت و ساز_مدل سازی ساختمان_ مزیت رقابتی_ کاهش خطا_ شبیه سازی_انبوه سازی_صنعت ساختمان_ERP_ سامانه یکپارچه مدیریت منابع سازمان

مقدمه : یک پروژه ساخت و ساز شامل بخش های زیادی می باشد که برای اتمام موفق آن بایستی مورد توجه کارشناسان و مدیران آن قرار گیرد. ابزارهای نرم افزاری تحت وب در جمع آوری و یکپارچه نمودن اطلاعات مورد نیاز در این راستا بسیار موثر می باشد. بهره مندی از این گونه ابزارها به شرکت های فعال در حوزه پیمانکاری کمک می کند که اطلاعات را به صورت کاربردی و صحیح طبقه بندی نموده و همچنین ارتباط اطلاعات کلیدی با یکدیگر به منظور دستیابی به اهداف شرکت ها سهل تر و معنادارتر صورت گیرد.

قدم نخست برای سازمان­ های متقاضی  RAMSحوزه ساخت و ساز از آنجایی آغاز می­ شود که بتوان پاسخ درستی به سوالات زیر در سازمان مشتری داشت:

1- چرا بایستی از یک سامانه نرم افزاری یکپارچه و جامع در شرکت پیمانکاری بهره برد؟

2- سازمان دقیقا به دنبال رفع چه نیازهایی فعلی و آتی می­باشد؟

3- سامانه نرم افزاری یکپارچه بایستی پاسخگوی چه نیازهایی باشد؟

4- تفاوت بودن یا نبودن یک سامانه جامع نرم افزاری در یک شرکت فعال در صنعت احداث چگونه است؟

5- یکپارچگی نرم افزارهای مالی، اداری، منابع انسانی، فنی و مهندسی چه ارزش افزوده­ هایی می­تواند برای فعالین صنعت احداث داشته باشد؟

6- ذهنیت سازمان در خصوص ابزار نرم افزاری که پاسخگوی نیاز فعلی و آتی سازمان باشد چگونه است؟

7- تنوع حوزه فعالیت سازمان در پروژه ­های پیش­رو که منجر به در آمد برای سازمان می­ شود چگونه است؟

راهکار نرم افزاری جامع برای مشتریان هدف بایستی ویژگی­ های زیر را دارا باشد:

 • ناظر پیش بینی کننده و سنجش کننده آنلاین (ارزیابی و برآورد کردن)

توانایی پیش بینی کردن و برآورد نمودن مالی پروژه­ های جاری و آتی ساخت و ساز می­ تواند مهم ترین ویژگی راهکار نرم افزاری یکپارچه ساخت و ساز باشد. این ویژگی سبب پیشبرد پروژه­ های ساخت و ساز طبق بودجه تعیین شده می شود.

 • مدل سازی اطلاعات مالی

اکثر پروژه­ های ساخت و ساز پیچیدگی­ های زیادی دارند همچنین این پروژه­ ها شامل تعداد زیادی ذینفع ازجمله سهامداران می­ باشند که پیگیر فعالیت­های سازمان می باشد. با گذشت زمان در تمام طول مدت اجرای پروژه ­ها انواع اطلاعات و نقشه­ ها وارد چرخه عملیاتی می­ شود که نتیجه آن انباشت انبوهی از اطلاعات و نقشه­ هایی می­باشد که وجود و بایگانی آن­ها بسیار با اهمیت می­باشد. بنابراین مدل سازی اطلاعات پروژه بسیار حیاتی می­ باشد.


 • مدیریت درآمدها و هزینه­ ها

نرم افزاری که برای مدیریت پروژه­ های صنعت احداث طراحی می­ گردد دارای قابلیت­های پایه­ ای بودجه بندی و ارزیابی نیز می ­باشد. ابزار مدیریت هزینه کارآمد بایستی شامل پیش ­بینی نیز باشد تا به کاربر یک تصویر کلی از گزارش­ های مالی هر پروژه در زمان حال و آتی را ارائه دهد.. صفحات اکسل برای پیگیری هزینه ها و لیست­ های پرداخت مناسب می­ باشند، اما دسترسی به اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آنها با افرادی که برای اخذ تصمیم، نیاز به این اطلاعات دارند، آسان نیست. بسیاری از ابزارهای مدیریت پروژه ساخت و ساز شامل قابلیت ­های حسابداری می باشند که به شما اجازه می­ دهند که بودجه ­ها، لیست­ های پرداخت، صورتحساب­ ها را پیگیری کرده و جریان نقدی را با یک نگاه بتوانید ببینید. در حالت ایده­ آل، شما قادر خواهید بود روش­ های پیش ­بینی مختلف را بر اساس موضوع موردنظر انتخاب کنید.

راهکار RAMS کارآمدترین ابزار نرم افزاری در سایتهای ساخت و ساز

شروع به کار سایت­های کاری برای مدیران پروژه آغاز فعالیت­ هایی خواهد بود که نظارت، کنترل منابع، بودجه، مصرف مصالح و بهره وری از اهمیت بالایی برخوردار است. نظارت همزمان بر تمام امور جاری در سایت در حال احداث بسیار مشکل خواهد بود. بنابراین بایستی به دنبال راهکار نرم افزاری همچون RAMSبود که از ویژگی مدیریت جامع سایت برخوردار باشد تا به ایجاد و ارتباط روزانه با برنامه های کاری، در تماس بودن با اعضای تیم و ضبط نتایج کارهای روزانه در پایان هر شیفت کاری کمک کنند.


آنالیز داده های عملیاتی

اغلب نرم افزارهای مدیریت ساخت و ساز کمک می کند تا روند کار سازماندهی، ارتباط با مشتری حفظ و پروژه­ ها مدیریت شوند. معمولاً این نرم افزارها از ویژگی گزارش دهی متنوعی برخوردار می ­باشند تا به بهره ­وری و بکارگیری دارایی ­های کمک کنند. ممکن است با ردیابی هزینه ­ها و برنامه­ ها قادر به نظارت بر منابع و اندازه ­گیری ارزش کسب شده باشید. از این طریق شما می توانید بهره­ وری را افزایش داده، عملکرد را بهبود بخشیده و بینش استراتژیک به دست آورید. اگر شما با مشکل کمبود نیروی کار مواجه باشید می ­توانید به سرعت متوجه آن شده و سریعاً اقدام نمایید.
 • مقالات - سیاق
  نرم افزارهای یکپارچه و راهکارهای ERP چه مشکلاتی را در سازمان حل می کنند؟
 • مقالات - سیاق
  چگونه یک راهکارجامع نرم افزاری انتخاب کنیم؟
 • مقالات - سیاق
  ویژگی های کلیدی و تاثیر گذار در انتخاب یک راهکار نرم افزاری جامع ساخت و ساز
 • مقالات - سیاق
  دستاوردهای اجرای ERP دانشگاهی در دانشگاه تهران
 • مقالات - سیاق
  تکنولوژی و تغییر قواعد کسب و کار خرده فروشی
 • مقالات - سیاق
  ERP خرده فروشی چیست؟
 • مقالات - سیاق
  مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM
 • مقالات - سیاق
  افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها با مدل عملی جریان گردش اطلاعات یکپارچه در شرکت های ساخت و ساز RAMS-ECO ERP
FirstPrevصفحه 1 از 5 12345NextLast